Przedmiotem wkładu poza środkami pieniężnymi zgodnie z art. 158 Kodeksu spółek handlowych może być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport). Istotną kwestią jest to, że w przypadku zamiaru pokrycia udziału w spółce np. prawami autorskimi wspólnika, to umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.

Zdjęcie pochodzi z freepik.com
Zwracam uwagę, że wkład niepieniężny powinien mieć co najmniej wartość sumy wartości nominalnej obejmowanych w zamian udziałów, ponieważ udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej (por. art. 154 § 3 KSH). W celach transparentności transakcji, aport praw autorskich winien być w pierwszej kolejności wyceniony przez osoby posiadające wiedzę specjalistyczną w danej dziedzinie, w celu określenia godziwej i adekwatnej wartości aportu (warto zwrócić uwagę, że przepis art. 175 § 1 KSH nakazuje przyjmować jego wartość zbawczą).
Prawa autorskie majątkowe spełniają wszystkie kryteria zdolności aportowej, tj.
- jest to składnik majątkowy,
- możliwe jest ustalenie wartości ekonomicznej,
- są zbywalne,
- ma tzw. zdolność bilansową,
- ma tzw. zdolność egzekucyjną,
- przysporzenie dokonane na rzecz spółki jest realne, efektywne i definitywne.
Wobec czego, bezsprzecznie prawa autorskie majątkowe mogą być przedmiotem aportu do spółki. Przy czym przed podjęciem ewentualnej decyzji o aporcie praw autorskich, należy mieć na uwadze, że prawa majątkowe osobiste nie mogą być przedmiotem aportu i KRS takiego porycia nie zarejestruje.
Zapraszamy do lektury innych części Poradnika dot. autorskich praw majątkowych, przygotowanego przez adwokatów i radców prawnych Kancelarii TURCZA:
Autor: |

Michał Klauziński
Radca prawny
Email: biznesprawnik@turcza.com.pl
W obszarze zainteresowań Michała Klauzińskiego znajduje się problematyka prawa prywatnego, w szczególności prawo cywilne, handlowe oraz rolne.