W dniu 1 stycznia 2025 roku weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (Dz. U. z 2024 r. poz. 1936). Zmiany wprowadzone Rozporządzeniem mają na celu dostosowanie klasyfikacji do aktualnych trendów oraz potrzeb rynku.
Na przykładzie przedsiębiorstw z branży automotive wprowadzone zmiany obejmują m.in. aktualizację kodów PKD związanych z produkcją pojazdów, części i akcesoriów. Przykładowo dział 45 „Handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi; naprawa pojazdów samochodowych” (PKD 2007) został usunięty w celu zapewnienia spójnego stosowania zasad klasyfikacji w sekcji G. Oznacza to, że handel hurtowy pojazdów samochodowych został przeniesiony do działu 46 „Handel hurtowy” (PKD 2025), a działalność w zakresie handlu detalicznego pojazdów samochodowych do działu 47 „Handel detaliczny” (PKD 2025). Natomiast działalność związana z konserwacją i naprawą pojazdów samochodowych i motocykli do działu 95 „Naprawa i konserwacja komputerów, artykułów użytku osobistego i domowego oraz pojazdów silnikowych, w tym motocykli” w sekcji T (PKD 2025).
Co istotne wprowadzono również nowe kody PKD, które odnoszą się do innowacyjnych technologii stosowanych w branży motoryzacyjnej, takich jak elektromobilność, pojazdy autonomiczne oraz technologie związane z bezpieczeństwem. Natomiast niektóre istniejące kody PKD zostały zaktualizowane, aby lepiej odzwierciedlały zmieniające się procesy produkcyjne oraz rozwój technologii. Dotyczy to m.in. produkcji części do pojazdów elektrycznych oraz komponentów związanych z systemami zarządzania energią.
Zmiany w zakresie kodów PKD mają przede wszystkim ułatwić przedsiębiorcom dopasować swoją działalność do odpowiednich kategorii, które pośrednio wpłyną np. na usprawnienie w ubieganiu się o dotacje, dofinasowania, kredyty czy inne formy wsparcia. Ponadto, nowe kody PKD ułatwią gromadzenie danych statystycznych, co z kolei może przyczynić się do lepszego planowania polityki gospodarczej i rozwoju danej branży. Przedsiębiorstwa, które dostosują swoje profile działalności do nowych wymogów, będą miały lepsze możliwości konkurowania zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.
Warto zaznaczyć, że zmiana kodów PKD obowiązuje od 1 stycznia 2025 roku, w związku z czym, przedsiębiorcy, którzy skladają wnioski do KRS czy to CEIDG od tej daty są zobowiązani do wskazania klasyfikacji według nowych kodów PKD. Natomiast, przedsiębiorcy już wpisani do CEIDG, którzy od dnia 1 stycznia 2025 roku złożą wniosek o zmianę wpisu (niezależnie jakiej zmiany dotyczy), zawieszenia działalności lub wznowienia działalności również są zobowiązani do wskazania nowych kodów PKD. Sytuacja dla podmiotów zarejestrowanych w KRS jest trochę odmienna, gdyż podmioty już wpisane do KRS lub REGON, które od dnia 1 stycznia 2025 roku złożą wniosek o zmianę wpisu w zakresie PKD, muszą wybrać kod PKD według nowej klasyfikacji PKD.
Zmianę kodów PKD należy zaopiniować pozytywnie, gdyż dotychczasowa klasyfikacja działalności nie oddawała realiów panującej sytuacji na rynku. Co więcej, sama zmiana ma przebiegać bezproblemowo gdyż przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed dniem 1 stycznia 2025 r. mają aż 2 lata na aktualizację kodów PKD. Przy każdej zmianie wpisu, system CEIDG będzie wymagał dostosowania kodów PKD do nowej klasyfikacji PKD 2025. Jeśli przedsiębiorca przez 2 lata nie dokona aktualizacji wpisu, planowane jest automatyczne przeklasyfikowanie kodów PKD 2007 na PKD 2025 zgodnie z określonymi przez GUS tzw. „kluczami przejścia (powiązań)”, które znajdują się w załączniku do rozporządzenia w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Autor artykułu

Michał Klauziński
Radca prawny
Email: biznesprawnik@turcza.com.pl
W obszarze zainteresowań Michała Klauzińskiego znajduje się problematyka prawa prywatnego, w szczególności prawo cywilne, handlowe oraz rolne.