Badanie due diligence jest to analiza i ocena stanu prawnego i faktycznego, będąca jedną z najistotniejszych kwestii w szeroko rozumianym prawie korporacyjnym. Przede wszystkim polega ono na badaniu stanu prawnego, finansowego i operacyjnego danego przedsiębiorstwa. Badanie due diligence jest najczęściej wykorzystywane w przypadkach transakcji korporacyjnych np. fuzji, przejęć czy przystąpienia do danego podmiotu. Celem badania jest weryfikacja dokonanych lub pomiętych czynności przez dany podmiot w aspekcie wystąpienia potencjalnego ryzyka, które z uwagi na szereg regulacji w obecnie obowiązującym prawie mogą się pojawić.
Zdjęcie pochodzi z freepik.com
Analiza due diligence
Dokonując badania due diligence przede wszystkim weryfikuje się:
- statut, umowę spółki,
- dokonane zmiany statutu, umowy spółki,
- dokumenty korporacyjne – protokoły posiedzeń i zgromadzeń wspólników, dokumenty wewnątrz korporacyjne np. protokoły posiedzeń rady nadzorczej etc.,
- dokumenty rachunkowo-księgowe,
- umowy zawarte przez dany pomiot pod kątem praw i obowiązków wynikających z umów,
- księgi udziałów, wyciągi z rejestru akcjonariuszy,
- zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych,
- weryfikacja czy podmiot wypełniał przesłanki oraz czy w dalszym ciągu wypełnia przesłanki posiadania zezwolenia czy licencji.
Analiza w/w dokumentów ma pozwolić przede wszystkim na ocenie formalnej i merytorycznej dokonanych czynności oraz transakcji. Dokonując analizy weryfikuje się czy zachodzi zgodność z przepisami prawa krajowego oraz międzynarodowego (z szczególnym uwzględnieniem przepisu prawa UE). Wskazać należy, że głównymi normami prawnymi podlegającymi analizie w przypadku badania due diligence w aspekcie korporacyjnym to:
- Kodeks spółek handlowych,
- Prawo przedsiębiorców,
- Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,
- Ustawa o rachunkowości,
- Ustawa o CIT,
- regulacje dotyczących ochrony danych osobowych (RODO),
- przepisy dotyczące konkurencji i antymonopolowe,
- oraz inne, zależne od charakterystyki danego przedsiębiorstwa.
Przeprowadzenie dokładnego badania due diligence przed podjęciem decyzji o nabyciu lub inwestycji w dany podmiot prawa korporacyjnego pozwala na lepsze oszacowanie wartości przedsiębiorstwa, zminimalizowanie ryzyka oraz wynegocjowanie korzystniejszych warunków umowy. Dodatkowo, transparentność procesu due diligence może zwiększyć zaufanie między stronami, co jest kluczowe w relacjach biznesowych.
Podsumowując, badanie due diligence jest kluczowym narzędziem w zarządzaniu ryzykiem w kontekście prawa korporacyjnego, a jego odpowiednie przeprowadzenie może znacząco wpłynąć na powodzenie transakcji oraz przyszłą stabilność przedsiębiorstwa.
Zapraszamy do lektury innych części Poradnika podziału majątku, przygotowanego przez adwokatów i radców prawnych Kancelarii TURCZA:
Autor: |
Michał Klauziński
Aplikant radcowski
Email: biznesprawnik@turcza.com.pl
W obszarze zainteresowań Michała Klauzińskiego znajduje się problematyka prawa prywatnego, w szczególności prawo cywilne oraz handlowe.