Prawo karne

Doręczenie pism w postępowaniu karnym

Zgodnie z art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 07 lipca 2023 roku o zmianie ustawy – Kodeks Postępowania Cywilnego, ustawy – Prawo o Ustroju Sądów Powszechnych, ustawy – Kodeks Postępowania Karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1860) w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego został dodany art. 133 a.

W §1 art. 133 a KPK została uregulowana kwestia dotycząca dokonywania doręczeń pism procesowych i innych pism prokuratorowi, obrońcy i pełnomocnikowi będącemu adwokatem lub radcą prawnym, Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Wskazać bowiem należy, że od 14 marca 2024 roku sąd ma obowiązek umieszczać w/w pisma za pośrednictwem portalu informacyjnego w sposób umożliwiający uzyskanie przez nadawcę i odbiorcę dokumentu potwierdzającego doręczenie, pod warunkiem dysponowania przez sąd pismem w postaci elektronicznej.

Zdjęcie pochodzi z unsplash.com

Co istotne, obowiązek doręczenia pism, o których mowa w § 1, nie dotyczy pism, które podlegają doręczeniu wraz z odpisami pism procesowych stron lub innymi dokumentami niepochodzącymi od sądu.

Odnosząc się do kwestii doręczenia pisma, to zasadą jest, że pismo uznaje się za doręczone w czasie wskazanym w dokumencie potwierdzającym jego doręczenie. W okoliczności, kiedy brak jest dokumentu potwierdzającego doręczenie pisma, to doręczenie pisma uznaje się za skuteczne po upływie 14 dni od dnia umieszczenia treści tego pisma w portalu informacyjnym.

W art. 133a § 4 KPK przewidziano możliwość odstąpienia od doręczenia pisma przez portal informacyjny, w sytuacji, kiedy taki sposób jest niemożliwy ze względu na charakter tego pisma (np. wydania stronie uwierzytelnionego odpisu orzeczenia).

W ustawie z dnia 26 maja 1982 roku Prawo o adwokaturze oraz ustawie z dnia 06 lipca 1982 roku o radcach prawnych zostały nałożone na profesjonalnych pełnomocników czynnych zawodowo posiadanie kont w systemie informatycznym, a Minister Sprawiedliwości, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji, określi, w drodze rozporządzenia, tryb i sposób dokonywania doręczeń pism w postaci elektronicznej w postępowaniu karnym, mając na względzie zapewnienie skuteczności doręczeń tych pism oraz ochronę praw osób, którym te pisma są doręczane.

W związku z powyższym, adwokaci czy radcy prawni powinni niezwłocznie założyć konta w systemie informatycznym, a po jego założeniu weryfikować korespondencję przychodzącą w sprawach, aby uniknąć niechcianych sytuacji.

Autor:

Michał Klauziński

Michał Klauziński

Radca prawny

Email: biznesprawnik@turcza.com.pl

W obszarze zainteresowań Michała Klauzińskiego znajduje się problematyka prawa prywatnego, w szczególności prawo cywilne, handlowe oraz rolne.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.